• Hem
  • Blogg
  • Fantasyserien Yddrios
  • Historiska romaner
  • Noveller
  • Författaren
  • Kontakt
  • Svensk fantasy

Författarbloggen | Gästbloggen | Boktips


Flygande öar omgivna av moln och blixtar symboliserar svensk fantasy

Svensk fantasy

Jag läser mycket svensk fantasy och sedan min egen debut 2015 har jag lärt känna många härliga, kreativa personer. Jag tycker det är fantastiskt att få vara en del av den framväxande svenska fantastikscenen. Flera indieförlag har både uppstått och lagt ned, nya eldsjälar har startat förlag för att fylla tomrummen som de lämnat efter sig och några av de tidiga projekten lever fortfarande. Det är en sjudande gryta av kreativitet och elden som värmer vår inhemska fantastik med dess undergenrer brinner med klar låga.

Läser, skriver och nätverkar

Intresset för just svensk fantasy har ökat. Jag är övertygad om att det beror på stigande litterär kvalitet och ökade kunskaper bland egenutgivare och småförlag. Inte att förglömma det hårda arbete som gjorts under många år för att sprida budskapet att det finns alternativ till de engelskspråkiga utgivningarna. Det är hos indieförlagen och de kämpande författarna som bekostar publiceringen av sina böcker själva som genren är levande eftersom de stora jättarna inte satsar på fantasy av svenska författare. Särskilt inte om den är riktad till en vuxen läsekrets.

Gästbloggare

Jag har hittat flera riktiga fantasypärlor av svenska författare och imponeras över de komplexa världsbyggena och intressanta karaktärerna. Det finns många väldigt bra böcker numera, problemet är att få läsare hittar dem. Utan någon stor budget och ett upparbetat nätverk är det tyvärr mycket svårt att nå ut. I mitt eget lilla nätverk av författare hjälps vi åt och stöttar varandra. Det är både fint och värdefullt.

På min blogg bjuder jag in gäster som får presentera sig själva och sina tankar om skrivande och fantasy. Det har varit några spridda gäster tidigare men i år har jag planerat att bjuda in en gästbloggare per månad. Nu i januari är det Frida Hallberg som skriver om en litterär revolution. Läs gärna! Om du vill veta mer om Frida och hennes böcker kan du följa henne på Instagram: @frida.hallberg.forfattare

Håll utkik efter fler spännande gäster!

Publicerat av

Lupina

i

Författarfunderingar

| Inläggsdatum

20 januari, 2023
←Frida Hallberg: Litterär revolution!
Sekelskifte – Årets första boksläpp→

Prenumerera gärna på mitt nyhetsbrev!

* indicates required

Samtycke till lagring av personuppgifter.

Du kan avbryta prenumerationen när som helst genom att klicka på länken i sidfoten i våra e-postmeddelanden.

Vi använder Mailchimp som vår marknadsföringsplattform. Genom att klicka nedan för att prenumerera godkänner du att din information kommer att överföras till Mailchimp för behandling. Läs mer om Mailchimps sekretesspraxis.

/* real people should not fill this in and expect good things – do not remove this or risk form bot signups */

Intuit Mailchimp


Mina senaste inlägg

  • Fantasydagen i Trollhättan 2026
  • Workshop – Fantasyvärldar
  • GothCon 2026
  • Det värdefulla språket
  • Bokrea 2026
  • Boka mig för ett författarbesök
  • Floby Julmarknad 2025
  • Kulturnatt Kungälv 2025
  • Kanske en diktare
  • Jag hoppar in hos Mörkskogens fantasy

Jag bloggar om:

  • Evenemang
  • Författarfunderingar
  • Gästbloggare
  • Lupinas boktips
  • Media
  • Svensk fantastik

Gästbloggare

  • Angua Vintersvärd: Fantastisk musik
  • Sanne Åberg: Hela havet stormar
  • Lupina och Anna om att publicera på eget förlag
  • Annah Nozlin: Ett samhälle är sina berättelser
  • Frida Hallberg: Litterär revolution!

Köp böckerna här

Bokus

Adlibris

Catoblepas bokbutik

Bokseriens hemsida:

yddrios.se

Sidor

  • Hem
  • Blogg
  • Fantasyserien Yddrios
  • Historiska romaner
  • Noveller
  • Författaren
  • Kontakt
  • Svensk fantasy

Följ mig

Bluesky

Facebook

Instagram

Mastodon

TikTok

Proudly powered by WordPress